понедельник, 6 июня 2022 г.
СТАРИТЕ И НОВИТЕ ХИЖИ: хижа Амбарица
СТАРИТЕ И НОВИТЕ ХИЖИ: хижа Амбарица
РАЗБРАХМЕ СЕ В ОСЕМ, / СЪБРАХМЕ СЕ В ДЕВЕТ / И В ДЕСЕТ ТРЪГНАХМЕ ЗА ХИЖАТА. / КОЛИБИТО, СМЕСИТО, ЛОВНО-РИБАРСКИЯ, / ЕТО Я ХИЖА АМБАРИЦА…
Думите на тази планинарска песен са своеобразна маркировка по маршрута към хижа „Амбарица“, ако сте решили да стигнете до нея откъм северната й страна. Старата хижа е открита през 1936 г. Новата е построена само за шест месеца в годините 1958-1959 г. и тя посреща туристите днес. Хижата е разположена в Троянския Балкан, дял Средна Стара планина – легендарно място, в което е кръстосвал Крали Марко. Десетките топоними, свързани с делата на юнака, свидетелстват за това. Името на връх Амбарица, под който се намира хижата, идва от легендата за вкаменения хамбар на Крали Марко. Районът обича юнаците и настоящата хижарка е доказателство за това. „Новият хижар или хижарят у нас трябва да бъде нещо като Батман, т.е. да има невероятни и разнообразни умения“, казва Емилия. И продължава, че когато човек е бил в планината, ходил е в пещери, организирал е експедиции, нищо от хижарската работа не може да го изненада.
Емилия Гатева е спелеолог, известен в пещерните среди с подземния екперимент „Извън времето“. През лятото на 1997 г., като абсолвентка в НСА „Васил Левски”, решава да направи една по-необичайна дипломна работа и влиза в пещерата „Птичата дупка”, намираща се в района на национален парк „Централен Балкан“ . Прекарва там 50 дни при изключително висока влажност на въздуха, температура около 7-8 градуса и в пълна самота. Експериментът е успешен и събира ценни сведения за състоянието и промените в психиката и физиката на човека в екстремна среда и при продължителна изолация.
Емилия идва на хижата през 2013 г., след дълга битка с троянското туристическо дружество „Амбарица“. Заварва хижата „стопанисвана“ така, че туристите да я избягват почти две десетилетия. Пътят за възстановяване на хижата и реномето й преминава през търсене на проектно финансиране и организиране на събития. „Това е по-бавният начин на развитие, но пък той е по-добрият и за БТС, и за туристите.“
„Амбарица“ е високопланинска хижа, до която няма път. Първата задача на Ема като хижар била… да се сдобие с кон. С него е пренесла тонове пясък, храна, няколко соларни панела, цимент, машини, бири, фаянс, боя… Днес конят Борко е нещо като талисман на мястото и предпочитана половинка за многобройни амбаришки селфита. „Ръчен труд отпреди 100 години и голям ентусиазъм“, усмихва се Ема. Интересното е, че туристите идват тук не само заради възстановената възможност да отсядат в хижата, но и за да помагат. „Стотици са вече хората, които са помогнали. Нещо са донесли, пренесли, поправили. Имаше едно момиче, което беше с група, която тръгна към Купена. На нея не й се разхождаше. Каза ми: „Я дай нещо да свърша.“ Извадих й една кофа с боя и тя боядиса камбаната.“
Може би заради нарушените традиции в този вид туризъм, през „Амбарица“ минават и хора, които се възмущават, че тоалетните се намират през един етаж от спалните, както и такива, които искат да си купят тук бутилирана минерална вода. И макар посещаемостта в хижата вече да е висока, тя е много ниска, ако трябва да говорим за печалба. Въпреки трудностите Емилия успява да сбъдне желанието си животът на хижата да не се гради само от преминаващите туристи и да организира събития. „Събитията променят. Освен подобренията в сградата, добре е да оставиш и спомените от емоциите, породени от хубави събития.“ „Амбарица“ е в един от най-големите масиви на диви боровинки в централна Стара планина и през тази година се готви да посрещне третия „Фестивал на боровинките“. Впрочем за закуска, целогодишно, хижата предлага вече прочутите амбаришки мекици с боровинково сладко.
Хижа АмбарицаХижа “Амбарица” се намира в Стара планина, местност Дълги дял. Подходът е откъм село Стойновското по туристическа пътека. GPS координати: 42.75532, 24.77851
Надморска височина: 1503 м.
Капацитет: 111 легла
Санитарни възли: вътрешни / общи
Телефон за връзка: 0887 89 56 62, Ема Гатева
0 коммент.:
Отправить комментарий